Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Fader
***___Anna Lennartsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1640-1721)
** ** **Lucas Jochomsson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1661-1741)
Moder
Pehr Lucasson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1697-1764)
Maria Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (1707-)
Lucas Pettersson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1729-1797)
1729-02-15--1797-12-31 (man)

918. Generation IX (ATJ, BMP)
mm ff mf mm f
---------------------------------------------------
534. Generation IX (SBH)
ff ff mf mm f

Lucas Pettersson Rell

Född 1729-02-15 i Östra Kåfalla, Fellingsbro

Döpt 1729-02-17

(Dopvittnen: Mestersmeden Abraham Abrahamsson wid Ekeby Hammar. Drängen Petter Larsson wid Östra Kåfalla. Hustru Lisbet Hansdotter ibidem. Hustru Catharina Andersdotter i Vårby?.)

Gift:

1. 1754-09-17 med Gästgifvardottern Lisa Johansdotter wid Morskoga Krog

2. 1779-09-19 med Brita Andersdotter från Björka i Linde Socken född 1735 (Inga barn)

Död 1797-12-31 i Östra Kåfalla

(Dödsorsak: slag)

(Haft 7 barn, 4 lefva)

Begravd 1798-01-14



----------
Källa:
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Födelse- och dopböcker, SE/ULA/10244/C/5 (1725-1741)
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Lysnings- och vigselböcker, SE/ULA/11259/E I/1 (1736-1774) Sidan 33
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/11259/A I/7 (1750-1772) Sidan 224 Morskoga Krog, Morskoga Krogs Skriftlag (Utflyttad 1755)
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/11259/A I/8 a (1754-1772) Sidan 224 Morskoga Krog No.1, Morskoga Krogs Skriftlag
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/10244/A I/11d (1763-1772) Sidan 143 Östra Kåfalla
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Lysnings- och vigselböcker, SE/ULA/10244/E I/2 (1776-1826)
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/10244/A I/13d (1775-1785) Sidan 105 Östra Kåfalla
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/10244/A I/14 (1786-1794) Sidan 329 Östra Kåfalla
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/10244/A I/15d (1794-1804) Sidan 309 Östra Kåfalla
Örebro, Fellingsbro kyrkoarkiv, Död- och begravningsbok, SE/ULA/10244/F/3 (1792-1811)

Kopplingar till andra personer:
  • gift med *__***Lisa Johansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1732-1775)

  • Maria Elisabet Lucasdotter Rell (ATJ, BMP, SBH) (1755-)
    Catharina (Cajsa) Lucasdotter (ATJ, BMP, SBH) (1757-1830)
    Stina Cajsa Jansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1780-)
    Petrus Jansson (ATJ, BMP, SBH) (1782-)
    Maria Elisabeth Jansdotter (Tvilling) (ATJ, BMP, SBH) (1785-)
    Petter Jansson (Tvilling) (ATJ, BMP, SBH) (1785-)
    Anna Jansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1788-)
    Per Isaac (ATJ, BMP, SBH) (1805-)
    Greta Jansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1791-1877)
    Jan Andersson Söderström (ATJ, BMP,SBH) (1813-1863)
    Carolina Söderström (ATJ, BMP, SBH) (1843-1900)
    Karolina Elisabeth Ahlm f.Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1872-1955)
    Per Leonard Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1879-)
    Emmy Carolina Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1881-)
    Fredrik Seth Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1884-1947)
    Barn
    Barn
    Karl Elis Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1910-1984)
    Barn
    Svante Birger Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1912-1992)
    Georg Emanuel Eriksson (ATJ, BMP, SBH) (1914-1984)
    Barn
    Barn
    Barn
    Stina Maja Söderström (ATJ, BMP, SBH) (1845-1920)
    Christina Carolina Larsson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1865-1928)
    Barn
    Anders Andersson Hörk (SBH) (1867-1953)
    Anders Edvard Hörk (SBH) (1892-1971)
    Britta Hörk (SBH) (1915-2003)
    Barn
    Anders Rune Hörk (SBH) (1918-1987)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Mary Ingeborg Hörk (SBH) (1922-2002)
    Barn
    Carl Arvid Birger Hörk (SBH) (1894-1896)
    Frida Cecilia Hörk (SBH) (1896-1980)
    Barn
    Inger Irene Kristina Hörk (ATJ, BMP, SBH) (1943-1963)
    Fritz Henrik Hörk (SBH) (1899-1963)
    Barn
    Barn
    Barn
    Seth Birger Hörk (SBH) (1902-1976)
    Rolf Erik Hörk (SBH) (1924-2015)
    Barn
    Barn
    Emil Edvin Hörk (SBH) (1904-1962)
    Barn
    Klas Tage Hörk (SBH) (1907-1992)
    Barn
    John Ivar Hörk (SBH) (1910-1982)
    Stig Sigurd Hörk (SBH) (1912-1971)
    Erik Elof Hörk (SBH) (1915-1967)
    Karl Viktor Malm f. Andersson (ATJ, BPM) (1869-1934)
    Karl Einar Rudolf Malm (ATJ, BPM) (1891-1976)
    Rudolf Celling Malm (ATJ, BMP) (1913-1993)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Gulli Amalia Nyholm f. Malm (ATJ, BMP) (1915-1991)
    Berit Gurly Persson f. Nyholm (ATJ & BMP) (1936-)
    Dödfödd flicka Persson (1959-1959)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    # # # 1. Berit Monica Nyholm (Persson )(Släktforskare) (Proband (BMP)) (1963-)
    Barn
    Barn
    Barn
    * * * Alf Tommy Nyholm (Persson) (Släktforskare) (Proband (ATJ)) (1972-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Dan Mikael Nyholm (1963-1993)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Erik Bertil Nyholm (1941-1987)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Erik Bertil Christian Nyholm (1965-1973)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Bo Nyholm (1944-1949)
    Gustaf Sigurd Malm (ATJ, BMP) (1893-1947)
    John Gustaf Malm (1912-1932)
    Inez Kristina Malm (ATJ, BMP) (1918-2006)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Axel Arvid Malm (ATJ, BMP) (1895-1976)
    Anna Britta Larsson f. Malm (ATJ, BMP) (1919-1983)
    Barn
    Barn
    Rolf Agne Malm (ATJ, BMP) (1909-1976)
    Vera Dagny Salin (ATJ, BMP) (1913-2003)
    Emma Kristina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1874-)
    Maria Wilhelmina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1878-)
    Lovisa Elisabeth Betty Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1881-1944)
    Fritz Arvid Nilssson (ATJ, BMP, SBH) (1903-1972)
    Anna Augusta Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1883-1890)
    Hanna Mathilda Hagberg f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1885-1977)
    Ida Damström f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1887-1955)
    Gustaf Björk f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1889-1924)
    Sally Linnea Karlsson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1913-1978)
    Klary Linnéa Svensson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1915-1979)
    Gustaf Harry Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1917-1964)
    Barn
    Signe Viktoria Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1892-1930)
    Signhild Linnea Nilsson (ATJ, BMP, SBH) (1908-1988)
    Per August Söderström (ATJ, BMP) (1850-)
    Lovisa Söderström (1854-)
    Carl Erik Söderström (ATJ, BMP, SBH) (1858-)
    Hildur Maria Olsson f. Söderström (ATJ, BMP SBH) (1884-1964)
    Karl Konrad Söderström (ATJ, BMP SBH) (1888-1972)
    Lovisa Söderström (ATJ, BMP SBH) (1893-1973)
    Erik Fritz Söderström (ATJ, BMP SBH) (1898-1969)
    Anders Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1816-)
    Anders Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1843-)
    Anna Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (1818-)
    Johan Pehrsson (ATJ, BMP, SBH) (1851-)
    Anders Pehrsson (ATJ, BMP, SBH) (1853-)
    Anna Mathilda Pehrsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1856-)
    Petter Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1820-)
    Eric Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1825-)
    Lars Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1828-1828)
    Johan Jansson (ATJ, BMP, SBH) (1793-1796)
    Johan Jansson (ATJ, BMP, SBH) (1797-)
    Anna Lucasdotter Rell (ATJ, BMP, SBH) (1760-)
    Petter Lucasson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1764-)
    Christina Lucasdotter Rell (ATJ, BMP, SBH) (1767-)
    Johan Lucasson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1770-)
    Margaretha Lucasdotter Rell (ATJ, BMP, SBH) (1772-1773)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn yra4ever som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.