Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Johan Johansson (ATJ, BMP, SBH) (166-1754)
Lars Sunesson Brusk (ATJ, BMP, SBH) (16-1719)
Kerstin Erichsdotter (ATJ, BMP, SBH) (162-1705)
Anna Larsdotter Brusk (ATJ, BMP, SBH) (1673-1712)
Erich Johansson (ATJ, BMP, SBH) (1700-1788)
Mats Jacobsson Tysk (ATJ, BMP, SBH) (164-1719)
Brita Nilsdotter (ATJ, BMP, SBH) (164-1724)
Jacob Matsson Tysk (ATJ, BMP, SBH) (167-1725)
Anders Olsson (ATJ, BMP, SBH) (-1689)
Moder
Anna Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (167-1726)
Ingeborg Jacobsdotter Tysk (ATJ, BMP, SBH) (1701-)
Eric Erichsson (ATJ, BMP, SBH) (1735-)
Fader
Olof Ersson (ATJ, BMP, SBH) (164-1718)
Lägg till moder...
Erik Ohlsson (ATJ, BMP, SBH) (1670-173)
Cherstin Johansdotter (ATJ, BMP, SBH) (167-1718)
Carin Erichsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1709-)
Catharina Andersdotter (ATJ, BMP) (1738-1773)
Eric Ericsson (ATJ, BMP, SBH) (1761-)
Olof Hansson (ATJ, BMP, SBH) (1687-)
Chiersten Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (1695-)
Hans Olofsson (ATJ, BMP, SBH) (1725-1801)
Johan Persson (ATJ, BMP, SBH) (1678-)
****** *********Anna Erichsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1687-)
Maria Johansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1727-)
Christina (Stina) Hansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1767-)
Anders Ericsson (ATJ, BMP, SBH) (1785-1865)
Johan (Jan) Nilsson (ATJ, BMP, SBH) (168-1752)
Fader
Anna Lennartsdotter (ATJ, BMP, SBH) (-1721)
Catharina Jochumsdotter Rell (ATJ, BMP,SBH) (1683-1754)
Johan (Jan) Jansson (ATJ, BMP, SBH) (1714-1797)
Kjerstin Persdotter (ATJ, BMP, SBH) (-1809)
Johan (Jan) Jansson (ATJ, BMP, SBH) (1754-1847)
Fader
***___Anna Lennartsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1640-1721)
** ** **Lucas Jochomsson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1661-1741)
Moder
Pehr (Peter) Lucasson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1697-1764)
(*)Maria Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (1707-1773)
Lucas Pettersson Rell (ATJ, BMP, SBH) (1729-1797)
Johan Henningsson (ATJ,BMP,SBH) (1634-1694)
Karin Olofsdotter (ATJ, BMP, SBH) (163-1705)
Fader
Elisabet Nilsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1671-)
Johan Henningsson (ATJ, BMP, SBH) (1700-1760)
Lägg till fader...
Moder
Fader
Moder
Carin Nilsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1699-)
*__***Lisa Johansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1732-1775)
Catharina (Cajsa) Lucasdotter (ATJ, BMP, SBH) (1757-1830)
Greta Jansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1791-1877)
Jan Andersson Söderström (ATJ, BMP,SBH) (1813-1863)
Eric Ericsson (ATJ, BMP, SBH) (1684-1782)
Fader
Moder
Olof Olofsson Lund (ATJ, BMP, SBH) (16-1738)
Johan Pook (ATJ, BMP, SBH) (1618-1698)
Lägg till moder...
Elisabeth Johansdotter Pook (ATJ, BMP, SBH) (1672-1729)
Maria Olofsdotter Lund (ATJ, BMP, SBH) (1695-1751)
Petter Ericsson (ATJ, BMP, SBH) (1727-1762)
Moder
Jan Pehrsson (ATJ, BMP, SBH) (1761-1809)
Fader
Moder
Jan Hindrichsson (ATJ, BMP, SBH) (1725-1772)
*Christina Larsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1735-1769)
Stina Jansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1762-1833)
Eric Jansson (ATJ, BMP) (1794-)
Fader
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Mats Matsson (ATJ, BMP, SBH) (1681-1745)
Fader
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
*Ingrid Olofsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1683-)
*Matias Mattsson (ATJ, BMP, SBH) (1712-1780)
Fader
Lägg till moder...
Catharina Hindriksdotter (ATJ, SBH, BMP) (-1781)
Olof Matiasson (ATJ, BMP) (1750-)
Fader
Lägg till moder...
Nils Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1719-1810)
Knut Nilsson (ATJ, BMP, SBH) (165-1724)
Moder
Cherstin Knutsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1717-1787)
Maria Nilsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1751-)
Catharina Olofsdotter (ATJ, BMP) (1790-)
Stina Cajsa Ericsdotter (ATJ, BMP, SBH) (1818-1885)
Stina Maja Söderström (ATJ, BMP, SBH) (1845-1920)
1845-07-26--1920-10-03 (kvinna)

57. Generation V (ATJ, BMP)
mm ff m
----------------------------------
33. Generation V (SBH)
ff ff m

Stina Maja Söderström

Född 1845-07-26 i Håkansboda (flögfors) Ramsberg?

Döpt 1845-07-27

Gift 1865-12-02 med Anders Andersson

Död 1920-10-03 i Kårberg, Ramsberg

(Dödsorsak: Ålderdoms-svaghet)

--------------
Källa:
Örebro, Ramsberg C:9 Födde 1845-1862
Örebro, Ramsberg AI:16 Husförhör 1838-1847 Sidan 356 Nederhyttan
Örebro, Ramsberg AI:17A Husförhör 1848-1857 Sidan 120 Nederhyttan
Örebro, Ramsberg AI:17A Husförhör 1848-1857 Sidan 141 Vestra Löa
Örebro, Ramsberg AI:18A Husförhör 1858-1865 Sidan 144 Westra Löa (till 435)
Örebro, Ramsberg AI:18B Husförhör 1858-1865 Sidan 435 Westra Löa (F bro?)
Örebro, Ramsberg AI:18A Husförhör 1858-1865 Sidan 126 Nederhyttan (1863 till 402)
Örebro, Ramsberg AI:18B Husförhör 1858-1865 Sidan 402 Håkansbo
Örebro, Ramsberg AI:19A Husförhör 1865-1871
Örebro, Ramsberg AI:19A Husförhör 1865-1871 Sidan 135 Torpet Wågen, Nederhyttan
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/11259/A I/20aa (1872-1879) Sidan 149 Nederhyttan
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/11259/A I/21 b (1879-1887) Sidan 249 Blanka, Kårberg
Örebro, Ramsbergs kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/ULA/11259/A I/22ba (1887-1895) Sidan 381 Blankagruvan No.2, Kårberg
Ramsbergs kyrkoarkiv, Församlingsböcker. Bunden serie., SE/ULA/11259/A II a/2 (1895-1907) Sidan 375 Blanka, Kårberg N:2
Ramsbergs kyrkoarkiv, Församlingsböcker. Bunden serie., SE/ULA/11259/A II a/8 (1908-1920) Sidan 1187 Blanka, Kårberg N:2 (Till Elfberget, Trollhättan år 1912-01-09)
Trollhättans kyrkoarkiv t o m 1988, Församlingsböcker, SE/GLA/13573/A /A II aa/8 (1908-1917) Sidan 181 Verkmästaren, Stadens egna hem (Till 4:205 år 1912)
Sveriges Befolkning 1910 (Grufarbetaränka)
Örebro, Ramsberg Statistiska centralbyrån (SCB) - samlingspost, Utdrag ur födelse-, vigsel- och (dödböcker) 1860-1949, SE/RA/420401/01/H 1 AA/2321 (1920)

Kopplingar till andra personer:
  • gift med (*)Anders Andersson d. ä. (ATJ, BPM, SBH) (1842-1910)

  • Christina Carolina Larsson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1865-1928)
    Barn
    Anders Andersson Hörk (SBH) (1867-1953)
    Anders Edvard Hörk (SBH) (1892-1971)
    Britta Hörk (SBH) (1915-2003)
    Barn
    Anders Rune Hörk (SBH) (1918-1987)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Mary Ingeborg Hörk (SBH) (1922-2002)
    Barn
    Carl Arvid Birger Hörk (SBH) (1894-1896)
    Frida Cecilia Hörk (SBH) (1896-1980)
    Barn
    Inger Irene Kristina Hörk (ATJ, BMP, SBH) (1943-1963)
    Fritz Henrik Hörk (SBH) (1899-1963)
    Barn
    Barn
    Barn
    Seth Birger Hörk (SBH) (1902-1976)
    Rolf Erik Hörk (SBH) (1924-2015)
    Barn
    Barn
    Emil Edvin Hörk (SBH) (1904-1962)
    Barn
    Klas Tage Hörk (SBH) (1907-1992)
    Barn
    John Ivar Hörk (SBH) (1910-1982)
    Stig Sigurd Hörk (SBH) (1912-1971)
    Erik Elof Hörk (SBH) (1915-1967)
    Karl Viktor Malm f. Andersson (ATJ, BPM) (1869-1934)
    Karl Einar Rudolf Malm (ATJ, BPM) (1891-1976)
    Rudolf Celling Malm (ATJ, BMP) (1913-1993)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Gulli Amalia Nyholm f. Malm (ATJ, BMP) (1915-1991)
    Berit Gurly Persson f. Nyholm (ATJ & BMP) (1936-)
    Dödfödd flicka Persson (1959-1959)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    # # # 1. Berit Monica Nyholm (Persson )(Släktforskare) (Proband (BMP)) (1963-)
    Barn
    Barn
    Barn
    * * * Alf Tommy Nyholm (Persson) (Släktforskare) (Proband (ATJ)) (1972-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Dan Mikael Nyholm (1963-1993)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Erik Bertil Nyholm (1941-1987)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Erik Bertil Christian Nyholm (1965-1973)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Bo Nyholm (1944-1949)
    Gustaf Sigurd Malm (ATJ, BMP) (1893-1947)
    John Gustaf Malm (1912-1932)
    Inez Kristina Malm (ATJ, BMP) (1918-2006)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Axel Arvid Malm (ATJ, BMP) (1895-1976)
    Anna Britta Larsson f. Malm (ATJ, BMP) (1919-1983)
    Barn
    Barn
    Rolf Agne Malm (ATJ, BMP) (1909-1976)
    Vera Dagny Salin (ATJ, BMP) (1913-2003)
    Emma Kristina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1874-)
    (*)Maria Wilhelmina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1878-)
    Lovisa Elisabeth Betty Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1881-1944)
    Fritz Arvid Nilssson (ATJ, BMP, SBH) (1903-1972)
    Anna Augusta Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1883-1890)
    Hanna Mathilda Hagberg f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1885-1977)
    Ida Damström f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1887-1955)
    Gustaf Björk f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1889-1924)
    Sally Linnea Karlsson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1913-1978)
    Klary Linnéa Svensson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1915-1979)
    Gustaf Harry Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1917-1964)
    Barn
    Signe Viktoria Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1892-1930)
    Signhild Linnea Nilsson (ATJ, BMP, SBH) (1908-1988)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn yra4ever som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.