Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Birger- Anfader till ätten Rosenquist af Åkershult
Lägg till moder...
Nils Birgersson (Rosenquist)
Anna Hansdotter
Joen Nilsson (Rosenquist) (1536-)
Gabriel Mattsson Körning
Märta Jacobsdotter
Kierstin Gabrielsdotter Körning (1530-1585)
Nils Joensson Rosenquist till Åkershult
Måns Duss (-1520)
Lägg till moder...
Peder Månsson Duse till Hultsvik o Dolby
Lasse Abjörnsson (Lilliesparre) (-1489)
Cecilia Matsdotter Hällekis
Ingrid Larsdotter Lilliesparre (-1565)
Bengt Pedersson Duse (1535-1618)
Tord Larsson
Carin Hustru till Tord Larsson
Brita Tordsdotter (1547-)
Bengta Bengtsdotter Duse Silfverdufva (1577-)
Joen Nilsson Rosenquist af Åkershult (1608-1672)
Esbjörn Skrivare Torkilsson till Näs, Adelöv (-1556)
Margareta Svensdotter Somme
Sven Esbjörnsson till Näs
Olof Håkansson (Båt af Billa) (1500-1536)
Anna Bengtsdotter (-1575)
Brita Olofsdotter Båt av Billa
Lindorm Svensson Bock af Näs (-1601)
Sven # Knutsson Ribbing (1499-)
Anna # Bengtsdotter Gylta (-1579)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Erik # Månsson Ulfsparre (1518-1564)
Estrid Jönsdotter Stiernbielke (Rosenbielke) (-1597)
Brita Eriksdotter Ulfsparre (1546-1612)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Claes Hansson Uggla (1481-1526)
Christina Arvidsdotter Drake
Arvid Claesson Uggla (1510-)
Mickel Nilsson Halvhjort till Arnäs (-1529)
Anna Josefsdotter Björn (-1580)
Brita Michaelsdotter Halvhjort (-1561)
Mikael Arvidsson Uggla
Knut Bengtsson Hård av Torestorp
Peder Jönsson Ulfsax (-1542)
Estrid Olofsdotter Västbo-Drake
Märta Pedersdotter Ulfsax (-1579)
Märta Knutsdotter Hård af Torestorp
Anna Mikaelsdotter Uggla (-1660)
Catharina Bengtsdotter Bock af Näs (-1685)
Adolf Rosenquist af Åkershult
Jakob Jakobsson Pistol (-1655)
Peder Arvidsson Kåse (1531-1605)
Margareta Trulsdotter Skrivare (1534-)
Truls Pedersson Kåse (1561-1656)
Bengt Halstensson Bagge (-1577)
Margareta Märta* Germundsdotter Somme (1530-1602)
Brita Bengtsdotter Bagge (-1611)
Göran Trulsson Kåse (1595-1642)
Tord Magnusson Bonde till Bordsjö (1480-)
Ingrid Amundsdatter Kusse (1485-1558)
Göran Tordsson Bonde (1530-1598)
Arvid Claesson Uggla (1510-)
Brita Michaelsdotter Halvhjort (-1561)
Dorotea Arvidsdotter Uggla (1534-1602)
Margareta Göransdotter Bonde (1590-1649)
Maria Marta* Göransdotter Kåse (1619-1660)
Johan Jakobsson Pistol (1642-1700)
Anna Lillie - Greger Mattssons släkt
Hedvig Johansdotter Pistol till Kvarstad (1655-)
Johan Adolf Rosenquist af Åkershult (1697-1746)
Nils Andersson (-1670)
Ericus Martini Lithander (-1648)
Petrus Magni (1553-1643)
Anna Knutsdotter
Catharina Persdotter
Christina Eriksdotter Lithander Gryth
Johan Nilsson Svanhals (1668-1747)
Peder Ståhl (-1644)
Sofia Johansdotter Anrep
Gabriel Plädeståhl Gyllenståhl (-1705)
Jon Larsson (1510-)
Lägg till moder...
Per Jonsson Kempe (1532-)
Lägg till moder...
Jöns Persson Kempe (1570-)
NN Hustru till Jöns Kempe
Peder Jönsson Kempe Fahnehielm (1596-1655)
Göran Andersson Armsköld (-1655)
Olof ## Gustafsson Stiernbielke (-1568)
Ingjerd Halstensdotter Bagge (1546-1578)
Måns ## Olofsson Stiernbielke (-1599)
Lars Joensson Bröms till Borretorp (1502-1565)
Margareta Olofsdotter Västbo-Drake (1510-1576)
Anna Larsdotter Bröms (1545-)
Margareta ## Månsdotter Stiernbielke
Brita Göransdotter Armsköld (1616-1691)
Maria* Margareta Fahnehielm (1651-)
Märta Christina Gabrielsdotter Gyllenståhl (1688-1741)
Maria Christina Johansdotter Svanhals (1709-1757)
Adolf Axel Rosenquist af Åkershult (1726-1794)
Mattias Hartman von Hartmansdorff (-1690)
Christine Eleonore von Faltzburg (1647-1692)
Joakim Christoffer von Hartmansdorff (1696-1762)
Johan Bauman (-1651)
Paul de Courlas
Lägg till moder...
Maria de Courlas
Johan Bauman adlad Bogeman (1646-1710)
Peder Svensson Svart
Matts Simonsson Körning till Almby
Brita Eriksdotter Kuse (1510-)
Anna Matsdotter Körning
Sven Pedersson Svart (-1606)
Måns Persson Silfversparre
Elsa Nilsdotter gamla Bölja (1491-)
Per Månsson Silfversparre
Carl # Bengtsson Månesköld (1510-1569)
Margareta Arendsdotter (Örnflycht) (1514-1598)
Brita Carlsdotter Månesköld af Seglinge (1547-1623)
Elsa Persdotter Silfversparre (-1638)
Sven Svensson Svart (1606-1688)
Laurentius # Svenonis Bureus (-1579)
Margareta # Engelbrektsdotter Janzonia (1510-1580)
Engelbertus Laurentii Bure (1542-1621)
Andreas # Olai (1512-1569)
Olof # Hersesson i Bure
Lägg till moder...
Anders # Olofsson Bure (1425-1513)
Jon Olofsson i Burträsk
Lägg till moder...
Malin Bur-Mariet Jonsdotter (1430-1498)
Jacob ## Andersson Bure (1450-)
Claes Ingemarsson Grubbe (1390-)
Lägg till moder...
Olof # Claesson Grubb (1430-1500)
Sara Andersdotter gift Grubb (1433-1500)
Kälug ## Olofsdotter Grubb (1452-1529)
Anders Jacobsson (Bure -Grubbe) (1475-1538)
Andreas Gamle Herr NN Dominus (-1506)
Andreas
Lägg till moder...
Gölug ## Andersdotter Forsia
Magdalena Malin ## Andersdotter (1481-1552)
Anna # Andersdotter Burea (1515-1583)
Elisabeth Andersdotter Burea (1549-1597)
Olof Engelbertsson Bure (1578-1655)
Jakob Bagge af Boo (-1577)
Anna Jönsdotter Svinakulla (-1593)
Jakob den yngre Bagge af Boo (1538-1611)
Erik # Pedersson Soop till Malmö (1529-1573)
Carl # Bengtsson Månesköld (1510-1569)
Märta # Thomasdotter Bölja (-1550)
Anna # Carlsdotter Månesköld af Seglinge (1531-1583)
Elisabet Eriksdotter Soop
Elisabet Jakobsdotter Bagge af Boo (1580-1661)
Christina Olofsdotter Bure (1618-1695)
Christina Svensdotter -Svarta Svinhuvudssläkten (-1691)
Johan Jakob Bogeman Bauman (1682-1736)
Georg Holmer
Lägg till moder...
Filip Daniel Georgsson Holmer (1638-1676)
Antoni Kewenbringk (-1657)
Catharina Andersdotter
Gert ## Antoniison Rehnskiöld (1610-1658)
Thomas Gerwe adlad Gärffelt
Margareta von Vegesack (-1665)
Anna Christina Thomasdotter Gärffelt (-1681)
Anna Margareta Rehnsköld (1658-)
Anna Margareta Holmer (1676-1746)
Johanna Margareta Bogeman (1715-)
Christina Margareta von Hartmansdorff (-1823)
Fredrik Christoffer Rosenquist af Åkershult (1770-1849)
Stina Jönsdotter (1782-1878)
Göran Peter Fredriksson (1805-1857)
1805--1857 (man)

Född i Näbbhemmet, S:a Isaryd, Frinnaryd (F), död i Hylta Säteri, Frinnaryd (F)

Arrendator, Nämndedman

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Gena som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.