Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Lägg till moder...
Anders Persson (ATJ, BMP, SBH) (1635-1690)
1635--1690-09-28 (man)

3640. Generation XI (ATJ, BMP)
mm ff fm mm ff f
------------------------------------------------------
2104. Generation XI (SBH)
ff ff fm mm ff f

Hammarsmed i Gärdsjö hammare, Söderbärke. (åu,d). (ÖH)

Anders Persson

Född omkring 1635 i Larsbo, Söderbärke

Gift

Död 1690-09-28 i Gärsjö hammare, Söderbärke (55 åhr)

--------------------
Källa:
Kopparberg, Söderbärke C:1 Dödbok 1675-1694
Smedskivan 2009
Barn
Johan Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1675-1735)
Anna Johansdotter (ATJ, BMP, SBH) (1699-)
Anders Johansson Svart (ATJ, BMP, BSH) (1701-)
Johan Johansson Svart (ATJ, BMP, BSH) (1705-1706)
Johan Johansson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1708-)
Petter Johansson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1711-)
Eric Johansson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1718-1784)
Cajsa Ericsdotter Svart (ATJ, BMP, SBH) (1746-1824)
Johan Ericsson Svart (ATJ, BMP) (1768-)
Anna Stina Ericsdotter Svart (ATJ, BMP, SBH) (1770-1847)
Stina Ersdotter (1806-)
Maja Stina Säfström (ATJ, BPM, SBH) (1812-1870)
Anders Jansson (1831-1832)
Anders Jansson (1832-1839)
Greta Stina Andersson (1837-1839)
Per Andersson (1839-1844)
Anders Andersson d. ä. (ATJ, BPM, SBH) (1842-1910)
Anders Andersson Hörk (SBH) (1867-1953)
Anders Edvard Hörk (SBH) (1892-1971)
Britta Hörk (SBH) (1915-2003)
Barn
Anders Rune Hörk (SBH) (1918-1987)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Mary Ingeborg Hörk (SBH) (1922-2002)
Barn
Carl Arvid Birger Hörk (SBH) (1894-1896)
Frida Cecilia Hörk (SBH) (1896-1980)
Barn
Inger Irene Kristina Hörk (ATJ, BMP, SBH) (1943-1963)
Fritz Henrik Hörk (SBH) (1899-1963)
Barn
Barn
Barn
Seth Birger Hörk (SBH) (1902-1976)
Rolf Erik Hörk (SBH) (1924-2015)
Barn
Barn
Emil Edvin Hörk (SBH) (1904-1962)
Barn
Klas Tage Hörk (SBH) (1907-1992)
Barn
John Ivar Hörk (SBH) (1910-1982)
Stig Sigurd Hörk (SBH) (1912-1971)
Erik Elof Hörk (SBH) (1915-1967)
Karl Viktor Malm f. Andersson (ATJ, BPM) (1869-1934)
Karl Einar Rudolf Malm (ATJ, BPM) (1891-1976)
Rudolf Celling Malm (ATJ, BMP) (1913-1993)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Gulli Amalia Nyholm f. Malm (ATJ, BMP) (1915-1991)
Berit Gurly Persson f. Nyholm (ATJ & BMP) (1936-)
Dödfödd flicka Persson (1959-1959)
Barn
Barn
Barn
Barn
# # # 1. Berit Monica Nyholm (Persson )(Släktforskare) (Proband (BMP)) (1963-)
Barn
Barn
Barn
* * * Alf Tommy Nyholm (Persson) (Släktforskare) (Proband (ATJ)) (1972-)
Barn
Barn
Barn
Barn
Dan Mikael Nyholm (1963-1993)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Erik Bertil Nyholm (1941-1987)
Barn
Barn
Barn
Barn
Erik Bertil Christian Nyholm (1965-1973)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Bo Nyholm (1944-1949)
Gustaf Sigurd Malm (ATJ, BMP) (1893-1947)
John Gustaf Malm (1912-1932)
Inez Kristina Malm (ATJ, BMP) (1918-2006)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Axel Arvid Malm (ATJ, BMP) (1895-1976)
Anna Britta Larsson f. Malm (ATJ, BMP) (1919-1983)
Barn
Barn
Rolf Agne Malm (ATJ, BMP) (1909-1976)
Vera Dagny Salin (ATJ, BMP) (1913-2003)
Emma Kristina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1874-)
Maria Wilhelmina Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1878-)
Lovisa Elisabeth Betty Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1881-1944)
Fritz Arvid Nilssson (ATJ, BMP, SBH) (1903-1972)
Anna Augusta Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1883-1890)
Hanna Mathilda Hagberg f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1885-1977)
Ida Damström f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1887-1955)
Gustaf Björk f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1889-1924)
Sally Linnea Karlsson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1913-1978)
Klary Linnéa Svensson f. Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1915-1979)
Gustaf Harry Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1917-1964)
Barn
Signe Viktoria Andersson (ATJ, BMP, SBH) (1892-1930)
Signhild Linnea Nilsson (ATJ, BMP, SBH) (1908-1988)
Lovisa Andersson (1844-)
Per Eric Andersson (1847-)
Per Andersson (1850-)
Greta Stina Andersdotter (1852-)
Eric Andersson (1856-)
Anna Cajsa Säfström (1816-1816)
Anna Ericsdotter Svart (ATJ, BMP) (1773-)
Eric Ericsson Svart (1775-)
Catharina Ericsdotter Svart (1778-)
Lisa Ericsdotter Svart (1781-)
Jan Ericsson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1747-1782)
Eric Jansson Svart (ATJ, BMP, SBH) (-1784)
Stina Jansdotter Svart (1773-)
Christina Jansdotter Svart (1774-)
Anders Jansson Svart (1776-1776)
Johan Jansson Svart (1777-)
Anders Jansson Svart (1782-)
Erich Ericsson Svart (1750-)
Petter Svart (1777-)
Eric Svart (1779-)
Anna Maria Svart (1782-)
Stina Andersdotter f. Ericsdotter Svart (1753-)
Anna Ericsdotter Svart (1756-1756)
Anders Ericsson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1757-1797)
Anders Andersson Svart (ATJ, BMP, SBH) (1792-)
Anna Ericsdotter Svart (1760-)
Peter Ericsson Svart (1761-)
Marcus Ericsson Svart (1765-)
Margareta Andersdotter (ATJ, BMP, SBH) (1677-)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn yra4ever som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.